RMC1/16S-1R62FTH
Kamaya Inc.
Product No:
RMC1/16S-1R62FTH
Package:
402
Description:
RES 1.62 OHM 1% 1/10W 0402
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±1%
Resistance 1.62 Ohms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 402
Temperature Coefficient -200/ +500ppm/°C