RMCP0603FT26K7
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RMCP0603FT26K7
Package:
0603
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 26.7K OHM 1% 1/4W 0603
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series RMCP
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Automotive AEC-Q200
Tolerance ±1%
Resistance 26.7 kOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0603
Temperature Coefficient ±100ppm/°C