RMCP1206FT1R27
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RMCP1206FT1R27
Description:
RES 1.27 OHM 1% 1/3W 1206
Features Automotive AEC-Q200
Tolerance ±1%
Resistance 1.27 Ohms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1206
Temperature Coefficient ±400ppm/°C