RMCP1210JT750R
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RMCP1210JT750R
Description:
RES 750 OHM 5% 2/3W 1210
Features Automotive AEC-Q200
Tolerance ±5%
Resistance 750 Ohms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.667W, 2/3W
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1210
Temperature Coefficient ±100ppm/°C