RMCP2010FT2M94
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RMCP2010FT2M94
Description:
RES 2.94M OHM 1% 1W 2010
Features Automotive AEC-Q200
Tolerance ±1%
Resistance 2.94 MOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case 2010 (5025 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 2010
Temperature Coefficient ±200ppm/°C