RN-053.3S/P
Recom Power
Product No:
RN-053.3S/P
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 1.25W
User Guide
Mfr Recom Power
Type Isolated Module
Series ECONOLINE RN (1.25W)
Package Tube
Features SCP
Efficiency 70%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 1.25 W
Package / Case 8-DIP Module, 4 Leads
Product Status Active
Size / Dimension 0.50" L x 0.40" W x 0.30" H (12.8mm x 10.1mm x 7.6mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number RN-053.3
Voltage - Isolation 1 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Input (Min) 4.5V
Current - Output (Max) 378mA