
Vishay Dale
Product No:
RNC55H1003FSB14
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Description:
RES 100K OHM 1/8W 1% AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.9545
2.9545
10
2.6391
26.391
25
2.48026
62.0065
50
2.26917
113.4585
100
1.95263
195.263
250
1.68872
422.18
500
1.530412
765.206
1000
1.345694
1345.694
5000
1.30625
6531.25
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Dale |
| Series | Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55 |
| Package | Bulk |
| Features | Military, Moisture Resistant, Weldable |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 100 kOhms |
| Composition | Metal Film |
| Failure Rate | S (0.001%) |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm) |
| Base Product Number | RNC55 |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |