RNF14BAE18K2
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RNF14BAE18K2
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 18.2K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series RNF
Package Tape & Box (TB)
Features Flame Retardant Coating, Safety
Tolerance ±0.1%
Resistance 18.2 kOhms
Composition Metal Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±25ppm/°C