RO-153.3S/H
Recom Power
Product No:
RO-153.3S/H
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
User Guide
Mfr Recom Power
Type Isolated Module
Series ECONOLINE RO (1W)
Package Tube
Features SCP
Efficiency 75%
Applications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 1 W
Package / Case 4-SIP Module
Product Status Active
Control Features -
Size / Dimension 0.45" L x 0.24" W x 0.39" H (11.5mm x 6.0mm x 10.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number RO-153.3
Voltage - Isolation 2 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 16.5V
Voltage - Input (Min) 13.5V
Current - Output (Max) 303mA