Home / DC DC Converters / ROF-78E12-0.5SMD-R
ROF-78E12-0.5SMD-R
Recom Power
Product No:
ROF-78E12-0.5SMD-R
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 12V 6W
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1076
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Recom Power
Type Non-Isolated PoL Module
Series INNOLINE ROF-78E (E-Series)
Package Tape & Reel (TR)
Features Standby Output
Efficiency 92%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 6 W
Package / Case 4-SMD Module
Product Status Active
Approval Agency EAC
Standard Number -
Control Features -
Size / Dimension 0.53" L x 0.49" W x 0.18" H (13.5mm x 12.5mm x 4.5mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 15V
Current - Output (Max) 500mA