ROV05-101K-S
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV05-101K-S
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 100V 400A DISC 5MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 3.5J
Series -
Package Bulk
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 5mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 400 A
Maximum AC Volts 60 V
Maximum DC Volts 85 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV05
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 110 V
Varistor Voltage (Min) 90 V
Varistor Voltage (Typ) 100 V
Capacitance @ Frequency 263 pF @ 1 kHz