ROV05-220L-S-2
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV05-220L-S-2
Description:
VARISTOR 22V 100A DISC 5MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 0.7J
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 5mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 100 A
Maximum AC Volts 14 V
Maximum DC Volts 18 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV05
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 25.3 V
Varistor Voltage (Min) 18.7 V
Varistor Voltage (Typ) 22 V
Capacitance @ Frequency 1233 pF @ 1 kHz