ROV05-390K-S
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV05-390K-S
Description:
VARISTOR 39V 100A DISC 5MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 1.2J
Series -
Package Bag
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 5mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 100 A
Maximum AC Volts 25 V
Maximum DC Volts 31 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV05
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 42.9 V
Varistor Voltage (Min) 35.1 V
Varistor Voltage (Typ) 39 V
Capacitance @ Frequency 56 pF @ 1 kHz