ROV05-621K-2
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV05-621K-2
Description:
VARISTOR 620V 400A DISC 5MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 20.5J
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 5mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 400 A
Maximum AC Volts 385 V
Maximum DC Volts 505 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV05
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 682 V
Varistor Voltage (Min) 558 V
Varistor Voltage (Typ) 620 V
Capacitance @ Frequency 50 pF @ 1 kHz