ROV05-751K-S
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV05-751K-S
Description:
VARISTOR 750V 400A DISC 5MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 22.5J
Series -
Package Bag
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 5mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 400 A
Maximum AC Volts 460 V
Maximum DC Volts 615 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV05
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 825 V
Varistor Voltage (Min) 675 V
Varistor Voltage (Typ) 750 V