ROV05H270K-S
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV05H270K-S
Description:
VARISTOR 27V 250A DISC 5MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 1.1J
Series -
Package Bulk
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 5mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 250 A
Maximum AC Volts 17 V
Maximum DC Volts 22 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV05
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 29.7 V
Varistor Voltage (Min) 24.3 V
Varistor Voltage (Typ) 27 V
Capacitance @ Frequency 1070 pF @ 1 kHz