ROV05H331K-2
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV05H331K-2
Description:
VARISTOR 330V 800A DISC 5MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 13J
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 5mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 800 A
Maximum AC Volts 210 V
Maximum DC Volts 275 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV05
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 363 V
Varistor Voltage (Min) 297 V
Varistor Voltage (Typ) 330 V
Capacitance @ Frequency 60 pF @ 1 kHz