ROV05H560K-2
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV05H560K-2
Description:
VARISTOR 56V 250A DISC 5MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 2.2J
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 5mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 250 A
Maximum AC Volts 35 V
Maximum DC Volts 45 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV05
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 61.6 V
Varistor Voltage (Min) 50.4 V
Varistor Voltage (Typ) 56 V
Capacitance @ Frequency 640 pF @ 1 kHz