ROV05H820K-S-2
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV05H820K-S-2
Description:
VARISTOR 82V 800A DISC 5MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 3.5J
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 5mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 800 A
Maximum AC Volts 50 V
Maximum DC Volts 65 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV05
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 90.2 V
Varistor Voltage (Min) 73.8 V
Varistor Voltage (Typ) 82 V
Capacitance @ Frequency 270 pF @ 1 kHz