ROV07-151K-S-2
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV07-151K-S-2
Description:
VARISTOR 150V 1.2KA DISC 7MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 11J
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 1.2 kA
Maximum AC Volts 95 V
Maximum DC Volts 125 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV07
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 165 V
Varistor Voltage (Min) 135 V
Varistor Voltage (Typ) 150 V
Capacitance @ Frequency 370 pF @ 1 kHz