ROV07-271K
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV07-271K
Description:
VARISTOR 270V 1.2KA DISC 7MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 19.8J
Series -
Package Bag
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 1.2 kA
Maximum AC Volts 175 V
Maximum DC Volts 225 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV07
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 297 V
Varistor Voltage (Min) 243 V
Varistor Voltage (Typ) 270 V
Capacitance @ Frequency 161 pF @ 1 kHz