ROV07-471K
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV07-471K
Description:
VARISTOR 470V 1.2KA DISC 7MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 35J
Series -
Package Bag
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 1.2 kA
Maximum AC Volts 300 V
Maximum DC Volts 385 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV07
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 517 V
Varistor Voltage (Min) 423 V
Varistor Voltage (Typ) 470 V
Capacitance @ Frequency 102 pF @ 1 kHz