ROV07-560K
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV07-560K
Description:
VARISTOR 56V 250A DISC 7MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 3.5J
Series -
Package Bag
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 250 A
Maximum AC Volts 35 V
Maximum DC Volts 45 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV07
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 61.6 V
Varistor Voltage (Min) 50.4 V
Varistor Voltage (Typ) 56 V
Capacitance @ Frequency 1333 pF @ 1 kHz