ROV07-561K-2
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV07-561K-2
Description:
VARISTOR 560V 1.2KA DISC 7MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 39J
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 1.2 kA
Maximum AC Volts 350 V
Maximum DC Volts 460 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV07
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 616 V
Varistor Voltage (Min) 504 V
Varistor Voltage (Typ) 560 V
Capacitance @ Frequency 87 pF @ 1 kHz