ROV07-680K-S-2
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV07-680K-S-2
Description:
VARISTOR 68V 250A DISC 7MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 4.3J
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 250 A
Maximum AC Volts 40 V
Maximum DC Volts 56 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV07
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 74.8 V
Varistor Voltage (Min) 61.2 V
Varistor Voltage (Typ) 68 V
Capacitance @ Frequency 1119 pF @ 1 kHz