ROV07H181K-S-2
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV07H181K-S-2
Description:
VARISTOR 180V 1.75KA DISC 7MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 16J
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 1.75 kA
Maximum AC Volts 115 V
Maximum DC Volts 150 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV07
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 198 V
Varistor Voltage (Min) 162 V
Varistor Voltage (Typ) 180 V
Capacitance @ Frequency 220 pF @ 1 kHz