ROV07H220L-S
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV07H220L-S
Description:
VARISTOR 22V 500A DISC 7MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 1.7J
Series -
Package Bulk
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 500 A
Maximum AC Volts 14 V
Maximum DC Volts 18 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV07
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 25.3 V
Varistor Voltage (Min) 18.7 V
Varistor Voltage (Typ) 22 V
Capacitance @ Frequency 2930 pF @ 1 kHz