ROV07H511K-S
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV07H511K-S
Description:
VARISTOR 510V 1.75KA DISC 7MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 45J
Series -
Package Bulk
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 1.75 kA
Maximum AC Volts 320 V
Maximum DC Volts 418 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV07
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 561 V
Varistor Voltage (Min) 459 V
Varistor Voltage (Typ) 510 V
Capacitance @ Frequency 100 pF @ 1 kHz