ROV10-112K
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV10-112K
Description:
VARISTOR 1.1KV 2.5KA DISC 10MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 124J
Series -
Package Bulk
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 2.5 kA
Maximum AC Volts 680 V
Maximum DC Volts 895 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV10
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 1.21 kV
Varistor Voltage (Min) 990 V
Varistor Voltage (Typ) 1.1 kV
Capacitance @ Frequency 88 pF @ 1 kHz