ROV10-301K-S
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV10-301K-S
Description:
VARISTOR 300V 2.5KA DISC 10MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 42J
Series -
Package Bulk
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 2.5 kA
Maximum AC Volts 195 V
Maximum DC Volts 250 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV10
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 330 V
Varistor Voltage (Min) 270 V
Varistor Voltage (Typ) 300 V
Capacitance @ Frequency 278 pF @ 1 kHz