ROV10-330K-2
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV10-330K-2
Description:
VARISTOR 33V 500A DISC 10MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 4.4J
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 500 A
Maximum AC Volts 20 V
Maximum DC Volts 26 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV10
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 36.3 V
Varistor Voltage (Min) 29.7 V
Varistor Voltage (Typ) 33 V
Capacitance @ Frequency 4247 pF @ 1 kHz