ROV10-680K-S
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV10-680K-S
Description:
VARISTOR 68V 500A DISC 10MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 8.5J
Series -
Package Bulk
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 500 A
Maximum AC Volts 40 V
Maximum DC Volts 56 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV10
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 74.8 V
Varistor Voltage (Min) 61.2 V
Varistor Voltage (Typ) 68 V
Capacitance @ Frequency 2230 pF @ 1 kHz