ROV10-821K
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV10-821K
Description:
VARISTOR 820V 2.5KA DISC 10MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 94J
Series -
Package Bag
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 2.5 kA
Maximum AC Volts 510 V
Maximum DC Volts 670 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV10
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 902 V
Varistor Voltage (Min) 738 V
Varistor Voltage (Typ) 820 V
Capacitance @ Frequency 130 pF @ 1 kHz