ROV10H121K-S-2
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV10H121K-S-2
Description:
VARISTOR 120V 3.5KA DISC 10MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 22J
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 3.5 kA
Maximum AC Volts 75 V
Maximum DC Volts 100 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV10
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 132 V
Varistor Voltage (Min) 108 V
Varistor Voltage (Typ) 120 V
Capacitance @ Frequency 950 pF @ 1 kHz