ROV10H180M-S-2
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV10H180M-S-2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 18V 1KA DISC 10MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 2.6J
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 1 kA
Maximum AC Volts 11 V
Maximum DC Volts 14 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV10
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 21.6 V
Varistor Voltage (Min) 14.4 V
Varistor Voltage (Typ) 18 V
Capacitance @ Frequency 6500 pF @ 1 kHz