ROV10H221K-S
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV10H221K-S
Description:
VARISTOR 220V 3.5KA DISC 10MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 39J
Series -
Package Bulk
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 3.5 kA
Maximum AC Volts 140 V
Maximum DC Volts 180 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV10
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 242 V
Varistor Voltage (Min) 198 V
Varistor Voltage (Typ) 220 V
Capacitance @ Frequency 390 pF @ 1 kHz