ROV14-101K-S
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV14-101K-S
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 100V 4.5KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 28J
Series -
Package Bag
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 4.5 kA
Maximum AC Volts 60 V
Maximum DC Volts 85 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV14
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 110 V
Varistor Voltage (Min) 90 V
Varistor Voltage (Typ) 100 V
Capacitance @ Frequency 2221 pF @ 1 kHz