ROV14-121K-S
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV14-121K-S
Description:
VARISTOR 120V 4.5KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 32J
Series -
Package Bag
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 4.5 kA
Maximum AC Volts 75 V
Maximum DC Volts 100 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV14
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 132 V
Varistor Voltage (Min) 108 V
Varistor Voltage (Typ) 120 V
Capacitance @ Frequency 1742 pF @ 1 kHz