ROV14-182K
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV14-182K
Description:
VARISTOR 1.8KV 4.5KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 348J
Series -
Package Bag
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 4.5 kA
Maximum AC Volts 1 kV
Maximum DC Volts 1.465 kV
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV14
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 1.98 kV
Varistor Voltage (Min) 1.62 kV
Varistor Voltage (Typ) 1.8 kV
Capacitance @ Frequency 118 pF @ 1 kHz