ROV14-271K
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV14-271K
Description:
VARISTOR 270V 4.5KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 79J
Series -
Package Bag
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 4.5 kA
Maximum AC Volts 175 V
Maximum DC Volts 225 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV14
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 297 V
Varistor Voltage (Min) 243 V
Varistor Voltage (Typ) 270 V
Capacitance @ Frequency 655 pF @ 1 kHz