ROV14-330K-S-2
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV14-330K-S-2
Description:
VARISTOR 33V 1KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 8.8J
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 1 kA
Maximum AC Volts 20 V
Maximum DC Volts 26 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV14
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 36.3 V
Varistor Voltage (Min) 29.7 V
Varistor Voltage (Typ) 33 V
Capacitance @ Frequency 7704 pF @ 1 kHz