ROV14-390K-2
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV14-390K-2
Description:
VARISTOR 39V 1KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 9.4J
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 1 kA
Maximum AC Volts 25 V
Maximum DC Volts 31 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV14
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 42.9 V
Varistor Voltage (Min) 35.1 V
Varistor Voltage (Typ) 39 V
Capacitance @ Frequency 7622 pF @ 1 kHz