ROV14-560K-S-2
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV14-560K-S-2
Description:
VARISTOR 56V 1KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 14J
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 1 kA
Maximum AC Volts 35 V
Maximum DC Volts 45 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV14
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 61.6 V
Varistor Voltage (Min) 50.4 V
Varistor Voltage (Typ) 56 V
Capacitance @ Frequency 5184 pF @ 1 kHz