ROV14-680K
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV14-680K
Description:
VARISTOR 68V 1KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 17J
Series -
Package Bulk
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 1 kA
Maximum AC Volts 40 V
Maximum DC Volts 56 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV14
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 74.8 V
Varistor Voltage (Min) 61.2 V
Varistor Voltage (Typ) 68 V
Capacitance @ Frequency 5099 pF @ 1 kHz