ROV14-820K-S
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV14-820K-S
Description:
VARISTOR 82V 4.5KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 22J
Series -
Package Bulk
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 4.5 kA
Maximum AC Volts 50 V
Maximum DC Volts 65 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV14
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 90.2 V
Varistor Voltage (Min) 73.8 V
Varistor Voltage (Typ) 82 V
Capacitance @ Frequency 2968 pF @ 1 kHz