ROV14-911K
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV14-911K
Description:
VARISTOR 910V 4.5KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 204J
Series -
Package Bulk
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 4.5 kA
Maximum AC Volts 550 V
Maximum DC Volts 745 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV14
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 1.001 kV
Varistor Voltage (Min) 819 V
Varistor Voltage (Typ) 910 V
Capacitance @ Frequency 240 pF @ 1 kHz