ROV14E201K-2
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV14E201K-2
Description:
VARISTOR 200V 6.5KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 84J
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 6.5 kA
Maximum AC Volts 130 V
Maximum DC Volts 170 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV14
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 220 V
Varistor Voltage (Min) 180 V
Varistor Voltage (Typ) 200 V
Capacitance @ Frequency 840 pF @ 1 kHz