ROV14E361K-S-2
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV14E361K-S-2
Description:
VARISTOR 360V 6.5KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 151J
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 6.5 kA
Maximum AC Volts 230 V
Maximum DC Volts 300 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV14
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 396 V
Varistor Voltage (Min) 324 V
Varistor Voltage (Typ) 360 V