ROV14H112K-S
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV14H112K-S
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 1.1KV 6KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 310J
Series -
Package Bag
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 6 kA
Maximum AC Volts 680 V
Maximum DC Volts 895 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV14
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 1.21 kV
Varistor Voltage (Min) 990 V
Varistor Voltage (Typ) 1.1 kV
Capacitance @ Frequency 180 pF @ 1 kHz