ROV14H180M-S
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV14H180M-S
Description:
VARISTOR 18V 2KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 5.2J
Series -
Package Bulk
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 2 kA
Maximum AC Volts 11 V
Maximum DC Volts 14 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ROV14
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 21.6 V
Varistor Voltage (Min) 14.4 V
Varistor Voltage (Typ) 18 V
Capacitance @ Frequency 14890 pF @ 1 kHz